Fizjoterapia
Gabinet Fizjoterapii w Centrum Medycznym Boczna 1 oferuje profesjonalną i skuteczną fizjoterapię i rehabilitację. Naszym nadrzędnym celem jest poprawa jakości życia oraz stanu zdrowia każdego pacjenta, a także powrót do sprawności w jak najkrótszym czasie.
Gabinet fizjoterapii w Kaliszu prowadzi mgr Mateusz Wcisłek, dyplomowany fizjoterapeuta , absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu ( 2009). Jego doświadczenie związane jest z pracą z pacjentami z zespołami bólowymi oraz z dziećmi z zaburzeniami neurorozwojowymi (np. lęki, nerwice, ADHD, tiki, itp.) W swojej praktyce wykorzystuje różne metody pracy. Szczególnie poleca: manipulację powięzi wg Stecco, terapię czaszkowo-krzyżową wg Upledgera oraz nowość w fizjoterapii – Sonofeedback.
Szkolenia :
- Współczesne metody diagnozowania i leczenia tkanek miękkich wg dr Jarosława Ciechomskiego – Poznań
- Diagnozowanie i Leczenie Dysfunkcji Miednicy – Poznań
- Metoda Czaszkowo-Krzyżowa wg Upledgera prowadzący John Page D.O Sierosław
- Manipulacje powięzi wg Luigi Stecco-Poznań
- FMDI-Manipulacje powięzi w dysfunkcjach wewnętrznych – Poznań
- Warsztaty -Manipulacje powięzi w dysfunkcjach wewnętrznych-Andrea Passini i Lorenzo Freschi – Padwa
- Kurs leczenia stawu barkowego i kolanowego- Bartosz Rutowicz-Poznań
- Anatomia Palpacyjna- Fransis Lafose-Poznań
- Suche Igłowanie –Roberto Ortega –Łódź
Polecane metody pracy:
Sonofeedback
Metoda polega na wykorzystania aparatu USG do diagnostyki oraz programowania autoterapii pacjentów:
- ułatwia postawienie trafnego rozpoznania oraz, wykrycie ewentualnych przeciwwskazań do terapii,
- pozwala na ocenę różnych tkanek zarówno w spoczynku, jak i podczas ruchu, co jest szczególnie przydatne w pracy fizjoterapeuty,
- pomaga monitorować procesy gojenia tkanek położonych pod skórą (mięśnie, ścięgna, więzadła).
Aparat może być wykorzystany jako terapeutyczne USG (sonofeedback) i diagnostyczne USG. Chodzi tutaj o ocenę zmienionej, zaburzonej kontroli motorycznej i synchronizacji pracy mięśniowej (głównie mięśni głębokich), która jest podłożem wielu dysfunkcji.
Metoda manipulacji powięzi wg Stecco.
Wskazania do terapii:
- zespoły bólowe kręgosłupa i stawów, bóle głowy, zawroty głowy, bóle rozlane, odczucia ucisku w klatce piersiowej, wzdęcia, refluks, zaparcia,
- problemy endokrynologiczne- niedoczynność i nadczynność tarczycy, cukrzyca, hiperlipidemia,
- dermatologia- nadmierna potliwość, łuszczyca, trądzik, atopia,
- kardiologia- arytmie serca, nadciśnienie, bradykardia i tachykardia,
- hematologia-leukopenia, leukocytoza, trombocytoza,
- urologia-nietrzymanie moczu, przerost prostaty, zapalenie pęcherza, infekcje,
- pulmonologia-zapalenie oskrzeli, przebyte zapalenie płuc, astma, zapalenie migdałków, gardła,
- alergologia-nieżyt nosa, pokrzywka, nietolerancja pokarmowa, zapalenie zatok, Zespół jelita wrażliwego,
- otolaryngologia-zapalenie gardła, jamy ustnej, szumy uszne, problemy z głosem i połykaniem
- ginekologia-bolesne miesiączki, zaburzenia miesiączkowania, zapalenia jajników i torbiele, infekcje pochwy,
- psychiatria-lęki, depresje, nerwice bezsenność,
- okulistyka-krótkowzroczność.
Manipulacja powięzi jest terapią manualną, która została rozwinięta przez Luigi’ego Stecco, włoskiego fizjoterapeutę z północnych Włoch.
Czym jest powięź?
Układ mięśniowy może prawidłowo funkcjonować jako całość dzięki bardzo ważnej: powięzi. Jest to struktura elastyczna spełniająca ściśle określone funkcje. Powięź powierzchowna znajduje się pod skórą umożliwiając jej przesuwanie, natomiast powięź głęboka otacza wszystkie mięśnie, ścięgna, więzadła, nerwy a także narządy wewnętrzne. Ta niezmiernie istotna struktura otacza te tkanki i łączy je ze sobą niczym wielka sieć, poprzez którą rozchodzą się napięcia w naszym ciele.
Pod wpływem urazu lub przeciążenia może dojść do nadmiernych napięć w obrębie układu mięśniowo-powięziowego. To zaburza równowagę w napięciu taśm względem siebie, co może być źródłem dolegliwości bólowych i zaburzeń posturalnych.
Terapeuta posługuje się palpacją do znalezienia najbardziej zaburzonych miejsc w ciele. Wybiera punkty najbardziej bolesne i przystępuje do terapii ( głęboki masaż). Rozcierając miejsca najbardziej zaburzone wywołuje ból oraz dyskomfort i jednocześnie miejscowy odczyn zapalny. Możliwe jest także zaostrzenie dolegliwości bólowych przez 48 h po zabiegu związane z toczącym się procesem zapalnym. Najczęstszymi odczuciami po terapii są jednak rozluźnienie, wzrost siły mięśniowej i poprawa zakresu ruchu.
Terapia czaszkowo-krzyżowe wg Upledgera
Wskazania:
- psychozy, autyzm, zaburzenia osobowości, nadpobudliwość u dzieci i dorosłych, dysleksja,
- zaburzenia koncentracji, trudności w uczeniu się, zaburzenia snu, nerwice, ogólne złe samopoczucie bez konkretnych przyczyn, nadmierna ruchliwość dzieci i dorosłych,
- bóle i zawroty głowy, migreny, kłopoty ze wzrokiem i słuchem, nawracające zapalenia uszu u dzieci i dorosłych, zapalenia zatok, napięć i bólów w stawie skroniowo – żuchwowym,
- bóle kręgosłupa i pleców, zapalenie korzonków, rwa kulszowa, skolioza, bolesne napięcie barków, wszystkie urazy powypadkowe i wiele innych.
Istotą jest praca z całym ciałem delikatnymi technikami z minimalnym naciskiem. Osoba w trakcie zabiegu pozostaje w pozycji leżącej. Kluczowa dla terapii jest głowa i praca na szwach czaszkowych. Przez delikatną pracę na szwach możemy oddziaływać na ważne elementy układu nerwowego ( oponę twardą, płyn mózgowo-rdzeniowy, namiot i sierp mózgu). W przypadku chorób i dysfunkcji może dochodzić do ograniczenia ruchomości opony twardej, co pogarsza funkcje układu nerwowego. Terapia ma na celu jej uruchomienie. Metoda jest szczególnie polecana osobą prowadzącym intensywny tryb życia i mocno obciążonych stresem.
W trakcie zabiegu bardzo często pacjenci zasypiają lub dochodzi do somato-emocjonalnego uwolnienia czyli np. płaczu (szczególnie po traumach). Metoda jest wykorzystywana jako uzupełnienie psychoterapii dlatego, że pacjenci po uwolnieniu napięć w ciele są bardziej podatni na działanie technik psychoterapeutycznych.
Działanie technik terapeutycznych w okolicach głowy powoduje wzrost ciśnienia śródczaszkowego, dlatego jest przeciwskazaniem do jej stosowania jest tętniak mózgu lub świeży udar.
INFORMACJA DLA PACJENTA
W moim gabinecie stosuję metodę Fascial Manipulation-Stecco. Jeśli jest to twoje pierwsze doświadczenie z ta metodą, zapraszam do przeczytania tego arkusza informacyjnego. W ten sposób dowiesz się więcej o tej metodzie i będziesz mógł współpracować z terapeutą, aby uzyskać najlepszy wynik.
Przed leczeniem:
Terapeuta zada ci kilka pytań.
- Twój główny problem, np. jak zaczął się twój ból, gdzie się znajduje, jak długo był obecny, jakie ruchy pogarszają ból, i czy ból jest gorszy rano, po południu czy w nocy.
- Wszelkie inne problemy, które możesz mieć obecnie.
- Poprzednie problemy takie jak: złamania, urazy, zabiegi chirurgiczne, dysfunkcje wewnętrzne (nawracające zapalenia pęcherza, zapalenia jelita grubego, zapalenie żołądka, torbiele tarczycy, torbiele jajników…itd.).
- Czy przyjmujesz leki i jaki rodzaj.
Podczas leczenia:
Zostaniesz poproszony o wykonanie niektórych testów ruchowych. Następnie terapeuta wyczuje konkretne punkty na twoim ciele. Zostaniesz poproszony o opisanie wszelkich odczuć, które masz podczas tych testów, np. gdzie i kiedy odczuwasz ból w trakcie poruszania się lub gdy dany punkt jest dotykany. Terapeuta wybierze następnie serię punktów do leczenia. Leczenie może być nieprzyjemne, ale dyskomfort zwykle zmniejsza się w ciągu kilku minut. Podczas leczenia zawsze możesz poprosić terapeutę, aby użył mniejszego nacisku lub dał ci odpocząć. Podczas leczenia punktu przydatne jest zgłaszanie wszelkich odczuć , które mogą się pojawiać, np. kłucie, pieczenie, ból rozciągający się na inne obszary.
Po zabiegu fizjoterapeutycznym:
- Natychmiast po zabiegu ruch powinien być łatwiejszy i mniej bolesny. Może występować lekkie uczucie zawrotów głowy lub ból głowy.
- W pierwszych trzech dniach punkty, które były leczone, mogą być obolałe, a objawy mogą się nasilić z powodu stanu zapalnego. Jeśli to konieczne, można wziąć paracetamol.
Następna sesja zostanie zaplanowana po upływie co najmniej jednego tygodnia, aby zachować odpowiedni odstęp po leczeniu.
Z przyjemnością odpowiem na wszelkie pytania dotyczące samej metody i jak w pełni ją wykorzystać.