Aktualności

Dermatolog w Centrum Medycznym Boczna 1

Już od stycznia w Centrum Medycznym Boczna 1 w Kaliszu pacjenci będą mogli korzystać z konsultacji dermatologicznych u  lek. Karoliny Rajkowskiej – Strojs. Pani doktor zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń skóry u dorosłych i dzieci oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dodatkowo wykonuje zabiegi usuwania zmian skórnych metodą diatermii. Lekarz Karolina Rajkowska – Strojs  jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego imienia Piastów Ślaskich we Wrocławiu. Obecnie pracuje w Oddziale Dermatologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Więcej przeczytasz na stronie poradni – https://cmboczna.pl/poradnie-specjalistyczne/dermatologia/

więcej

Analiza Składu Ciała w CM Boczna 1

Analiza Składu Ciała w CM Boczna 1 pod okiem dietetyk Anny Tułacz

Analiza składu ciała to badanie, które w precyzyjny sposób pozwala określić strukturę organizmu. Podczas badania obliczona zostanie m.in. zawartość białka w organizmie, zawartość wody, ilość tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organizmie w kilogramach oraz procentach, zawartość składników mineralnych oraz ilość tkanki tłuszczowej wisceralnej (trzewnej). Dodatkowo określona zostanie twoja Podstawowa Przemiana Materii, skala fitness, wskaźnik WHR, dokładny podział tkanki tłuszczowej i mięśniowej w każdym segmencie ciała oraz historia składu ciała.

Samo badanie jest bezinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne.

Analiza składu ciała jest wspaniałym narzędziem pomagającym w stworzeniu spersonalizowanego planu treningowego i dietetycznego oraz kontrolowanie postępów diety i treningów.

Wyniki analizy przydatne są nie tylko w zaburzeniach odżywiania. Technika ta wykorzystywana jest również do prognozowania ryzyka chorób sercowo – naczyniowych i metabolicznych oraz w medycynie sportowej. Pozwala również na ocenę zawartości tkanki tłuszczowej w niektórych zaburzeniach hormonalnych. 

Badanie wykonywane jest na analizatorze InBody 170. InBody 170 to certyfikowany, specjalistyczny (medyczny) analizator składu ciała, jako jedyny oferuje wysoką dokładność pomiarów (98%) porównując z DEXA (badanie densytometryczne) i nie wykorzystuje w obliczeniach danych empirycznych, takich jak wiek czy płeć czy typ sylwetki.

Po wykonaniu analizy składu ciała dietetyk Anna Tułacz szczegółowo omówi każdy parametr.

Przeciwwskazaniem dla analizy składu ciała są: ciąża, rozrusznik serca, stenty, metalowe szwy lub inne wszczepione metalowe urządzenia, epilepsja.

Analiza składu ciała wraz z omówieniem wyników z dietetykiem to koszt 30.00 zł, czas trwania konsultacji to około 20 minut.

Szczegóły, sposób przygotowanie do badania oraz rejestracja pod nr tel. 573 310 418

Zapraszamy

CM Boczna 1 Kalisz

więcej

Gastroskopia

Gastroskopia to badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego tj. przełyku, żołądka, opuszki i części zstępującej dwunastnicy.

Jest to badanie diagnostyczne, w trakcie którego lekarz za pomocą giętkiego endoskopu z wbudowaną kamerą ogląda górny odcinek przewodu pokarmowego.

W trakcie badania lekarz może w razie konieczności pobrać fragment błony śluzowej w celu oceny histopatologicznej badanych zmian, ocenić obecność bakterii Helicobacter pylori,a także wykonać wiele zabiegów terapeutycznych, takich jak poszerzanie zwężeń przewodu pokarmowego, usuwanie polipów czy tamowanie krwawienia.

Wskazania do wykonania badania gastroskopii:

 • w przypadku podejrzenia chorób nowotworowych górnych odcinków przewodu pokarmowego,
 • w przypadku choroby wrzodowej żołądka bądź dwunastnicy,
 • w przypadku choroby refluksowej, zapalenia błony śluzowej przełyku, żołądka lub dwunastnicy,
 • bóle w nadbrzuszu, nudności, wymioty, pełność poposiłkowa, odbijanie,
 • krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego (smoliste stolce,krwawe wymioty, dodatni wynik testu na krew utajoną w kale, niedokrwistość, niedobór żelaza),
 • badanie kontrolne w przebiegu przewlekłych chorób przewodu pokarmowego w trakcie trwania których częściej może dojść do rozwoju choroby nowotworowej, takich jak wieloletnia choroba refluksowa przełyku, przełyk Barretta, stan po resekcji żołądka.

Gastroskopia diagnostyczna jest badaniem bezpiecznym i niezmiernie skutecznym. Wyniki  badania pozwalają zdiagnozować zmiany w obrębie przewodu pokarmowego i co najważniejsze podejmować dalsze decyzje terapeutyczne: zadecydować o zakończeniu lub kontynuacji terapii lub oceniać zaawansowanie choroby.

Niektóre schorzenia np.choroby żołądka o charakterze nowotworowym – mogą bardzo długo przebiegać w sposób bezobjawowy lub dawać tylko niewzbudzające niepokoju symptomy.W efekcie, kiedy np. dojdzie już do wykrycia raka żołądka, najczęściej znajduje się on w tak zaawansowanym stadium rozwoju, że przeprowadzenie operacji jest niemożliwe. W Polsce wykrywalność niezaawansowanych stadiów choroby nowotworowej jest bardzo niska – bo wynosi zaledwie 5-8 proc. Oznacza to, że dla ponad 90 proc. pacjentów zmagających się z nowotworem żołądka na leczenie może być za późno.

W Centrum Medycznym Boczna 1 w Kaliszu badanie gastroskopii wykonują: gastroenterolog lek. Dariusz Lewandowicz, chirurg lek. Kawa Hasan oraz chirurg onkolog dr Radosław Lisiecki.więcej

Badanie serca metodą Holtera

Badanie serca metodą Holtera EKG pozwala rejestrować pracę serca przez całą dobę, czyli podczas typowych codziennych czynności – gdy pracujemy, bawimy się, denerwujemy, uprawiamy sport, wypoczywamy, śpimy itd.,  dzięki czemu można wykryć zaburzenia, których nie pokaże ani elektrokardiogram, ani echo serca. Pozwala to  na łatwiejsze  zdiagnozowanie niektórych nieprawidłowości.

Badanie metodą Holtera kardiolog zleca w przypadku:

 • zaburzeń rytmu serca (kołatania, szybkiego lub nierównego bicia)
 • wolnej pracy serca i zaburzeń przewodnictwa
 • choroby niedokrwiennej serca
 • omdleń i zasłabnięć, utraty przytomności, napadów duszności (potwierdzenie lub wykluczenie przyczyn kardiologicznych)
 • konieczności sprawdzenia pracy wszczepionego rozrusznika serca

Badanie Holtera prowadzone jest przez całą dobę. Na klatce piersiowej badanego pacjenta umieszcza się specjalne elektrody połączone z urządzeniem rejestrującym zapis EKG. Aparatura jest niewielkich rozmiarów i można ją przypiąć, np. do paska spodni.W tym czasie pacjent wykonuje normalnie wszystkie codzienne czynności tak jak zwykle i nie zdejmuje urządzenia podczas snu.  Po upływie czasu przeznaczonego na badanie, urządzenie zostaje zdjęte z ciała pacjenta i podłączone do komputera, na którego ekranie odczytuje się wynik.

Holter EKG to jest zupełnie bezbolesną i nieinwazyjną metodą pomiaru rytmu serca.

Badanie Holtera EKG wykonujemy w CM Boczna 1 w Kaliszu.
Zapraszamy!!!

więcej

Dlaczego warto pokonać lęk przed kolonoskopią?

Boimy się kolonoskopii, choć ratuje nas przed nowotworem jelita grubego. Obawiamy się przede wszystkim bólu, poza tym naszą niechęć wzbudza krępująca forma badania i lęk przed wykryciem nowotworu. Nie wykonujemy również badań gdy nie mamy niepokojących objawów.

Jest to błąd ponieważ nowotwór jelita grubego długo nie daje żadnych objawów, tymczasem stał się drugim w Polsce najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym.

Dlaczego należy przełamać opór? Poniżej przedstawiamy najważniejsze powody.

1️Kolonoskopia jest badaniem dolnego odcinka przewodu pokarmowego podczas którego do jelita grubego wprowadza się rurkę endoskopu. Już podczas badania można wykryć i od razu usunąć zmiany tzw. polipy – zmiany łagodne, które często w następnym etapie przekształcają się w zmiany złośliwe.

2️Badanie wystarczy wykonać raz na 10 lat ponieważ tak długo trwa proces przekształcania zmian łagodnych w złośliwe. Zalecane jest wykonanie kolonoskopii diagnostycznej już po 40 roku życia.

3️Nie należy bać się bólu ponieważ to sprawa bardzo indywidualna.

4️Przełamujmy wstyd. Lekarz i asystująca mu pielęgniarka wykonują setki takich badań, są profesjonalistami i dbają o to aby pacjent czuł się w trakcie badania komfortowo.

5️Rak jelita grubego zbyt często jest rozpoznawany w zaawansowanych stadiach, co utrudnia wyleczenie. Choroba oznacza więcej cierpienia, trudnych badań i stresu niż jedna profilaktyczna kolonoskopia.

Pamiętajmy profilaktyka jest najskuteczniejszą walką w rakiem jelita grubego!!!

więcej

Zabiegi laserowego usuwania znamion w Kaliszu

W Centrum Medycznym Boczna 1 coraz częściej wykonywane są Zabiegi laserowego usuwania znamion laserem frakcyjnym CO2.

Na czym dokładnie polega działanie lasera?

Światło lasera frakcyjnego wnika w głąb skóry i jest pochłaniane przez zawartą w komórkach wodę w wyniku czego dochodzi do błyskawicznego podgrzania wody w tkance, a potem jej odparowania. Podczas laserowego usuwania znamion i innych schorzeń skórnych, nie potrzebne są skalpel i narzędzia chirurgiczne ponieważ nie ma potrzeby zakładania szwów. Metoda laserowa jest bezkontaktowa i praktycznie bezbolesna.

Po zabiegu w skórze pozostaje dołek pokryty strupkiem wielkości podstawy znamienia, który odpada po kilku dniach.

Ostateczny efekt kosmetyczny widoczny jest po około 3 miesiącach od zabiegu.

Przeciwwskazaniami do użycia lasera frakcyjnego są :

➡️ choroby zakaźne skóry w obrębie usuwanych zmian
➡️ skłonność do opryszczki nawrotowej
➡️ ciąża i karmienie;
➡️ podejrzenie nowotworu

Po więcej informacji zapraszamy pod nr tel. naszej rejestracji: 62 593 12 09 i 573 310 418.

więcej

Zabieg rekonstrukcji piersi w Kaliszu

Piersi są naturalnym atrybutem piękności kobiety ich utrata w przebiegu choroby nowotworowej jest dla pacjentki urazem psychicznym. Na przeciw temu wyłania się chirurgia rekonstrukcyjna.

Rekonstrukcja piersi to zabieg mający na celu odtworzenie amputowanej piersi. Można przeprowadzić go w różnym czasie i różnymi metodami. Najczęściej jest procesem wieloetapowym, złożony zazwyczaj z co najmniej dwóch zabiegów odtwórczych. 

Pierwszy zabieg polega na implantacji ekspandera dzięki któremu rozciągamy tkanki do rozmiaru przyszłej piersi. Po takiej operacji pacjentki zgłaszają w wcześniej umówionych terminach celem dopełnienia (iniekcja z soli fizjologicznej) powyższego ekspandera. 

Po uzyskanie oczekiwanego , optymalnego kształtu i wyniosłości piersi przechodzi się do drugiego etapu jakim jest wymiana ekspandera na ostateczną protezę piersi. Możliwy jest również trzeci etap polegający na otworzeniu kompleksu brodawka-otoczka. Do zabiegów rekonstrukcji kwalifikują się nie tylko pacjentki po wykonanej już mastektomii ale również kobiety u których właśnie rozpoznano chorobę nowotworową i nie zastosowano jeszcze leczenia operacyjnego.

Ocenę i kwalifikację do leczenia rekonstrukcyjnego przeprowadza we wtorki w Centrum Medycznym BOCZNA 1 lek. Piotr Przybył. 

Rejestracja na konsultacje pod nr tel. 62 593 12 09 i 573 310 418.

więcej

Światowy dzień cukrzycy

CHOROBA CYWILIZACYJNA – CUKRZYCA!!!

14 listopada- Światowy Dzień Cukrzycy, obchodzony jest w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny- Fredericka Bantinga. Święto ma zwrócić uwagę na ogólnoświatowy problem cukrzycy, zwiększyć świadomość społeczną na temat tej choroby i promować właściwe działania profilaktyczne. 

Szacuje się, że ponad 400 milionów ludzi na świecie choruje na cukrzycę.Prognozy na przyszłość są bardzo niepokojące – liczba zachorowań nieustannie wzrasta. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba osób chorych na cukrzycę w 2035 roku osiągnie 590 mln i nic nie wskazuje na to, aby ta tendencja mogła się zatrzymać. Zachorowalność na cukrzycę określa się obecnie jako epidemię. Poza tym miliony osób nie wiedzą o tym, że chorują lub lekceważą objawy choroby.

Nieleczona cukrzyca stopniowo wyniszcza organizm, od problemów ze wzrokiem, poprzez nerki, serce, aż po zaburzenia neurologiczne . Jest to choroba nieuleczalna, jednak przyjmując leki i prowadząc właściwy tryb życia, można ją skutecznie kontrolować, by nie dopuścić do groźnych powikłań.

Diabetolog – lek. med. Karolina Piestrzyńska z Poradni Diabetologicznej zaprasza na konsultacje do naszego Centrum w poniedziałki.

Centrum Medyczne Boczna 1
ul. Boczna 1
62-800 Kalisz

Rejestracja:
62 593 12 09 
573 310 418.

więcej

Nowo otwarta poradnia psychologiczna

Poradnie psychologiczną w CM Boczna 1 prowadzi Pani psycholog/psychoterapeuta mgr Anna Majewska.

Pani psycholog zajmuję się trudnościami takimi jak:

 • szeroko rozumiany kryzys,
 • trudności emocjonalne,
 • zaburzenia nastroju,
 • obniżone samopoczucie,
 • trudności w relacjach interpersonalnych,
 • psychoonkologia
więcej

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach funkcjonalnych. czytaj więcej

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Close