Aktualności

Ginekologia w CM Boczna 1!

Miło nam poinformować, że od kwietnia w Centrum Medycznym Boczna 1 rusza nowa poradnia położniczo – ginekologiczna (również uroginekologia), którą prowadzić będzie ginekolog- lek. Jacek Wenerski. Na wizytę umówisz się pod numerem: 573 310 418.

więcej

Bezpłatne badania kolonoskopii

Program badań przesiewowych raka jelita grubego – finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Kto może skorzystać:
– pacjenci w wieku 50 – 65 lat – grupa docelowa
– pacjenci w wieku 40 – 49 – grupa potencjalnego ryzyka (przypadek raka jelita grubego u krewnego I stopnia tj. ojciec, matka, brat, siostra, syn, córka)

W obu przypadkach nie jest wymagane skierowanie.

Kiedy nie można skorzystać z programu:
– kiedy pacjent miał wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat
– kiedy pacjent ma objawy raka jelita grubego
– jeśli pacjent nie ma prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Zadzwoń lub przyjdź i wypełnij ankietę kwalifikacyjną. Po pozytywnej weryfikacji pacjent zostanie umówiony na bezpłatne badanie. Więcej informacji pod nr tel . 573 310 418 lub 62 593 12 09 lub w rejestracji CM Boczna codziennie w godz. 8-21.

więcej

PROGRAM WCZESNEGO WYKRYWANIA RAKA JELITA GRUBEGO

BEZPŁATNE badania w kierunku wykrywania raka jelita grubego dla mieszkańców Kalisza.

PROGRAM WCZESNEGO WYKRYWANIA RAKA JELITA GRUBEGO.

Każdego roku w Polsce diagnozuje się ok. 18 000 zachorowań na nowotwór złośliwy jelita. To drugi najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy. Wczesne wykrycie daje 90 – 95 % szanse wyleczenia.

NA CZYM POLEGA PROGRAM?

wykonanie badania kału na zawartość krwi utajonej

– w przypadku dodatniego wyniku i/lub obciążającego wywiadu wynikającego z przeprowadzonej ankiety – konsultacja lekarza gastroenterologa i wykonanie badania kolonoskopowego

KIEDY MOGĘ WZIĄĆ UDZIAŁ W PROGRAMIE?

Badaniem objęci będą mieszkańcy Kalisza w wieku od 35 do 49 lat (roczniki 1974-1988) z grupy podwyższonego ryzyka.

CO MUSZĘ ZROBIĆ ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W BEZPŁATNYM BADANIU?

Jeśli masz objawy takie jak: biegunki lub zaparcia, wzdęcia, krew w stolcu, bóle, uczucie pełności, nagła utrata wagi ciała zadzwoń lub przyjdź do Centrum Medyczne Boczna 1 w Kaliszu i zapisz się na badanie. Pozostałe informacje uzyskasz na miejscu.

Program finansowany z budżetu Miasta Kalisza.

Kalisz ul. Boczna 1

62 593 12 09 lub 573 310 418

więcej

Problem wrastającego paznokcia – czy da się go uniknąć?

Wrastający paznokieć to bolesna przypadłość, która niedostatecznie wyleczona, często nawraca. I choć najczęściej występuje u osób przed 30. rokiem życia, tak naprawdę może dotyczyć każdego. W wielu przypadkach wrastaniu paznokcia w skórę da się jednak zapobiec. Co w związku z tym warto robić? O tym przeczytasz w naszym dzisiejszym artykule.

Wrastający paznokieć – przyczyny

Problem wrastającego paznokcia nie pojawia się znikąd. Zazwyczaj jest on wynikiem złych nawyków i niedostatecznej higieny stóp. Za najczęstszy powód tej dolegliwości uznaje się nieodpowiednie obcinanie płytki paznokciowej. Prawdopodobieństwo wrastania paznokcia w skórę zwiększa się w razie nadawania mu niewłaściwego kształtu lub zbyt krótkiego skracania. Ryzyko wystąpienia tej przypadłości potęgują też zaniedbania higieniczne. Brud zgromadzony pod płytką paznokciową przyczynia się do namnażania bakterii, a w konsekwencji tego rozwoju wielu chorób i dolegliwości.

Inną przyczyną jest noszenie źle dobranego obuwia. Ciasne buty uciskają palce i paznokcie, prowadząc do nierównomiernego rozłożenia ciężaru na stopach. To z kolei nierzadko staje się przyczyną zniekształceń i deformacji płytki paznokciowej. Problem z wrastającym paznokciem może być również efektem urazów mechanicznych lub ćwiczeń sportowych obciążających palce i paznokcie. Warto wspomnieć, że z tą dolegliwością nierzadko mierzą się np. piłkarze i osoby uprawiające balet.

Jak radzić sobie z problemem wrastającego paznokcia?

Z problemem wrastającego paznokcia warto się zgłosić np. do chirurga. W Kaliszu wycinanie wrastających paznokci jest częścią oferty naszego Centrum Medycznego Boczna 1. Poza tym leczeniem tej dolegliwości zajmują się również podologowie, którzy stosują m.in. specjalne klamry ortonyksyjne. Zgodnie z twierdzeniem „lepiej zapobiegać, niż leczyć” warto jednak poznać kilka zasad, dzięki którym takiego problemu można uniknąć.

Jak zapobiegać wrastaniu paznokcia w skórę?

Aby uniknąć wrastania paznokcia w skórę, warto pamiętać o:

 • codziennej higienie stóp i paznokci – bardzo ważne jest to, by każdego dnia dokładnie myć stopy i czyścić płytkę paznokciową,
 • odpowiednim obcinaniu płytki – paznokcie należy obcinać „na prosto”, pod żadnym pozorem nie powinno się ich za to zaokrąglać,
 • noszeniu dobrze dobranych butów – buty powinny mieć przede wszystkim właściwy rozmiar, ale warto też stawiać na modele, które nie mają mocno zwężanych czubków,
 • unikaniu butów na obcasie – dla zdrowia i komfortu warto ograniczyć noszenie szpilek, które oprócz tego, że powodują ucisk paznokci, dodatkowo obciążają palce.

Co ciekawe, w ramach profilaktyki dobrze też zadbać o właściwą dietę wzmacniającą paznokcie. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć produktów bogatych m.in. w cynk, krzem, żelazo, magnez oraz witaminy z grupy B.

więcej

Kiedy warto odwiedzić poradnię genetyczną?

Kształtują naszą osobowość, decydują o wyglądzie, a nawet warunkują prawdopodobieństwo wystąpienia określonych chorób. W genach, bo to o nich mowa, zapisana jest cała nasza historia. Dzięki temu badania materiału genetycznego pozwalają diagnozować m.in. problemy związane z wadami wrodzonymi i chorobami genetycznymi. W Kaliszu poradnictwo genetyczne oraz diagnostykę wad o tym podłożu oferuje poradnia genetyczna w naszym Centrum Medycznym, którą prowadzi dr n. med. Paweł Szyld. Kiedy warto udać się na konsultacje do tego specjalisty?

Wizyta w poradni genetycznej – wskazania

Poradnię genetyczną w Kaliszu powinny odwiedzić osoby, które chcą sprawdzić, czy w ich materiale genetycznym nie występują zmiany, mogące przyczynić się do rozwoju, u nich samych lub u ich dzieci, wad genetycznych lub chorób takich jak np. nowotwory. Poradnictwo genetyczne szczególnie skierowane jest do tych, u których:

 • w historii rodzinnej wystąpiły przypadki niepełnosprawności intelektualnej, wad wrodzonych lub chorób genetycznych,
 • wśród bliskich pojawiły się przypadki zachorowania na nowotwory złośliwe,
 • pojawiły się problemy z zajściem w ciążę oraz utrzymaniem rozrodu.

Kto powinien udać się do specjalisty genetyki klinicznej?

Wizyta u specjalisty genetyki klinicznej wskazana jest osobom, które planują potomstwo i chcą wiedzieć, jakie jest ryzyko urodzenia dziecka z niepełnosprawnością bądź też posiadają już dziecko cierpiące na chorobę genetyczną i pragną ocenić ryzyko urodzenia kolejnych dzieci z wadami genetycznymi. Z konsultacji w poradni genetycznej mogą też skorzystać kobiety ciężarne, które w okresie ciąży przyjmują leki, zwiększające ryzyko wystąpienia mutacji genetycznych u ich nienarodzonych dzieci.

Poza tym jednak z poradnictwa genetycznego powinny skorzystać wszystkie osoby, które planują długie życie. Co to dokładnie znaczy? Mowa o tych, którzy chcą określić prawdopodobieństwo wystąpienia chorób uwarunkowanych genetycznie i w związku z tym postawić np. na wczesną diagnostykę onkologiczną, dającą szanse na całkowite wyleczenie nowotworu w początkowej fazie rozwoju.

więcej

Jak rozpoznać nadczynność tarczycy?

Nadczynność tarczycy świadczy o zaburzeniach hormonalnych powodowanych przez zbyt dużą produkcję hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Niełatwo ją zdiagnozować. To podstępna choroba, która prowadzi do zaburzeń na różnych płaszczyznach, a jej objawy często bywają niejednoznaczne. Istnieje jednak grupa symptomów, które mogą wskazywać na taki problem. Z tego powodu warto je wziąć pod lupę i przede wszystkim nie wolno ich lekceważyć.

Najpopularniejsze objawy nadczynności tarczycy

Wśród głównych objawów, które mogą wskazywać na nadczynność tarczycy, wymienia się:

 • wzmożoną potliwość,
 • chroniczne uczucie zmęczenia i osłabienie mięśni,
 • drżenie rąk,
 • kołatanie serca i duszności,
 • utratę wagi, często pomimo wzmożonego apetytu,
 • zaburzenia cyklu miesiączkowego i niepłodność,
 • wypadanie włosów,
 • rozdrażnienie i ciągły niepokój.

Nadczynność tarczycy często sugerują też widoczne problemy z oczami. Zaliczyć do nich można wytrzeszcz oczu, problemy z podwójnym widzeniem oraz obrzęki i zaczerwienienia powiek lub spojówek.

Jak diagnozuje się nadczynność tarczycy?

Nadczynność tarczycy rozpoznaje się na podstawie hormonalnych badań laboratoryjnych. Wstępnie zaburzenia da się zdiagnozować po wyraźnie obniżonym poziomie stężenia TSH we krwi. Wynik nieosiągający normy jest podstawą do skierowania Pacjenta na badania rozszerzone. Pełną diagnozę daje wówczas pomiar stężenia wolnych hormonów tarczycy (FT4 lub FT3). Ich podniesiony wynik jest podstawą do rozpoznania nadczynności. Poza tym w diagnostyce nadczynności tarczycy wykorzystuje się też badania obrazowe USG. W celu dobrania skutecznej metody leczenia lekarz może zlecić również biopsję lub scyntygrafię tarczycy.

Takie metody diagnozowania nadczynności tarczycy wraz z indywidualnym doborem terapii leczniczych zapewnia nasza poradnia endokrynologiczna w Kaliszu. W Centrum Medycznym prowadzi ją endokrynolog Anna Czajczyńska.

więcej

Żylaki – przyczyny występowania i sposoby ich leczenia

Żylaki to podskórne zgrubienia i przebarwienia żył, które są widocznymi objawami problemów z układem krążenia. Ich pojawienie się na nogach, jest wyraźnym sygnałem świadczącym o niewydolności żylnej. I choć w początkowym stadium choroby żylaki zazwyczaj nie powodują dolegliwości bólowych, wraz ze stopniem jej zaawansowania, coraz dokuczliwiej dają się we znaki. Mogą wywoływać tępy lub piekący ból, uczucie ciężkości, a także prowadzić do obrzęków kończyn. Codzienny dyskomfort to jednak nie wszystko. Nieleczone żylaki w niektórych przypadkach mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia.

Co przyczynia się do powstawania żylaków?

Do najbardziej powszechnych przyczyn żylaków kończyn dolnych zalicza się uwarunkowania genetyczne. Duży odsetek chorych dziedziczy tendencję do ich wystąpienia np. po rodzicach. W większości są to kobiety, niemniej na tę przypadłość zapadają również mężczyźni. Poza tym istnieje grupa czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia niewydolności żylnej bez względu na obciążenia genetyczne. Do takich zalicza się m.in.:

 • siedzący tryb życia,
 • nadwagę lub otyłość,
 • palenie papierosów,
 • niezdrową, bogatą w tłuszcze dietę.

Do powstawania żylaków mogą przyczynić się także przebyte choroby, w tym szczególnie zakrzepica żylna. Ryzyko wystąpienia tej przypadłości rośnie też wraz z wiekiem lub przy zażywaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Jakie są metody leczenia żylaków?

Żylaki to nawracająca choroba, którą trudno całkowicie wyleczyć. Dzięki współczesnej medycynie można jednak spowolnić jej rozwój oraz uwolnić się od dokuczliwych objawów. W tym celu stosuje się m.in. terapie farmakologiczne, bazujące na przyjmowaniu preparatów uszczelniających naczynia. Popularnością cieszą się też metody uciskowe. Polegają one na noszeniu specjalnych pończoch lub podkolanówek uciskowych, które stanowią niejako podpory dla żył powierzchniowych.

W przypadku, gdy wymienione metody nie przynoszą efektów, lekarz może zlecić zabieg chirurgiczny. Wśród takich wymienić można np.:

 • skleroterapię – ostrzykiwanie żył specjalnym preparatem zamykającym światła naczyń,
 • terapię laserową – zamykanie żylaków za pomocą światła laserowego,
 • kriostripping – miejscowe zamrażanie tkanek, które prowadzi do martwicy niewydolnych żył,
 • stripping – całościowe lub częściowe usunięcie niewydolnych żył,
 • krosektomię – podwiązanie żyły odpiszczelowej.

Jesteś w grupie ryzyka? Nie bagatelizuj diagnostycznych badań żył. Umów się na USG Dopplera w naszym Centrum Medycznym w Kaliszu!

więcej

Nadciśnienie tętnicze jako choroba cywilizacyjna

Według najnowszych badań szacuje się, że ponad 1,3 mld osób na świecie cierpi na nadciśnienie tętnicze. Narodowy Fundusz Zdrowia na podstawie raportu z 2022 roku podaje, że w Polsce z tą chorobą zmaga się blisko 10 mln dorosłych osób. Statystyki jednoznacznie wskazują więc, że nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna, która nie tylko występuje powszechnie na całym świecie, ale także, w przypadku której da się zauważyć tendencję wzrostową – z roku na rok rośnie liczba chorych, którzy na nią zapadają. Co jest tego powodem? W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy przyczyny nadciśnienia oraz przedstawiamy podstawowe zasady profilaktyki.

Jakie są przyczyny nadciśnienia tętniczego?

Nie da się jednoznacznie wskazać na przyczyny nadciśnienia tętniczego, ale można zdefiniować czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowalności na tę chorobę. Do takich należą:

 • nieprawidłowa dieta prowadząca do otyłości,
 • brak aktywności fizycznej,
 • przewlekły stres,
 • nadużywanie alkoholu,
 • palenie papierosów,
 • podeszły wiek,
 • uwarunkowania genetyczne.

Czy nadciśnieniu można zapobiec?

Podwyższony poziom ciśnienia we krwi może być niebezpieczny. Nieleczone nadciśnienie zwiększa ryzyko zawałów oraz udarów mózgu. Prowadzi też do zaburzeń pracy serca, choroby niedokrwiennej czy też niewydolności nerek. Poza tym znacząco obniża komfort codziennego życia. Takie objawy jak duszności, nerwowość, zawroty głowy, łomotanie serca, krwawienia z nosa lub uciążliwa bezsenność to tylko niektóre z dolegliwości, z jakimi na co dzień zmagają się osoby cierpiące na nadciśnienie. Czy da się im zapobiec? Okazuje się, że ryzyko zachorowania na tę chorobę cywilizacyjną można zmniejszyć, przeciwdziałając czynnikom, które prowadzą do jej rozwoju.

Profilaktyka nadciśnienia tętniczego opiera się na:

 • dobrze zbilansowanej diecie, bazującej na ograniczeniu spożywania soli,
 • utrzymywaniu prawidłowej masy ciała,
 • aktywności fizycznej,
 • ograniczaniu lub całkowitej rezygnacji z używek, w szczególności z palenia papierosów,
 • unikaniu stresu.
więcej

Rola badań endoskopowych w diagnostyce nowotworów przewodu pokarmowego

Jednym z najpopularniejszych badań diagnostycznych jest USG. Niestety, nie w każdym przypadku okazuje się skuteczne na tyle, by lekarz mógł dostrzec np. zachodzące w przewodzie pokarmowym zmiany nowotworowe. O wiele większą możliwość ich diagnozowania zapewnia endoskopia. O tym, na czym polega i jakie ma znaczenie w diagnostyce nowotworowej, piszemy w dzisiejszym artykule.

Czym są badania endoskopowe?

Badania endoskopowe polegają na umieszczeniu w ciele Pacjenta specjalnej sondy, za pomocą której można oświetlić jego wnętrze. W trakcie endoskopii lekarz nie tylko uzyskuje rzeczywisty obraz wewnętrznych struktur anatomicznych, ale także ma możliwość pobrania wycinków do badań histopatologicznych, a nawet przeprowadzenia prostych zabiegów. Dzięki nim już podczas badania może usunąć zmiany np. w postaci polipów, które uznaje się za stany przednowotworowe. W ten sposób zapobiega się rozwojowi choroby nowotworowej w przyszłości, a tym samym nierzadko ratuje życie Pacjenta.

Badania endoskopowe mają więc nieocenione znaczenie zarówno w profilaktyce nowotworowej, jak i diagnostyce. Powinny być zatem przeprowadzane profilaktycznie, szczególnie u osób z grupy ryzyka np. wynikającego z obciążenia genetycznego oraz u chorych, którzy zmagają się z dolegliwościami układu pokarmowego. W takich przypadkach wczesne wykrycie nowotworu za pomocą endoskopii zwiększa szansę dobrania odpowiedniej terapii, a co się z tym wiąże i całkowitego powrotu do zdrowia.

Endoskopia w Centrum Medycznym w Kaliszu

Wyróżnia się kilka rodzajów badań endoskopowych, niemniej w diagnostyce nowotworów przewodu pokarmowego wykorzystuje się gastroskopię oraz kolonoskopię. Gastroskopia dotyczy badania przełyku, żołądka i dwunastnicy, z kolei kolonoskopia obejmuje badania jelita grubego. Oba te badania można wykonać w naszym Centrum Medycznym w Kaliszu. Przeprowadzają je dr n. med. Radosław Lisiecki, lek. med. Dariusz Lewandowicz, lek. med. Karol Wesołowski oraz lek. Bartłomiej Domagalski.

więcej

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach funkcjonalnych. czytaj więcej

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Close