Nadciśnienie tętnicze jako choroba cywilizacyjna
Według najnowszych badań szacuje się, że ponad 1,3 mld osób na świecie cierpi na nadciśnienie tętnicze. Narodowy Fundusz Zdrowia na podstawie raportu z 2022 roku podaje, że w Polsce z tą chorobą zmaga się blisko 10 mln dorosłych osób. Statystyki jednoznacznie wskazują więc, że nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna, która nie tylko występuje powszechnie na całym świecie, ale także, w przypadku której da się zauważyć tendencję wzrostową – z roku na rok rośnie liczba chorych, którzy na nią zapadają. Co jest tego powodem? W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy przyczyny nadciśnienia oraz przedstawiamy podstawowe zasady profilaktyki.
Jakie są przyczyny nadciśnienia tętniczego?
Nie da się jednoznacznie wskazać na przyczyny nadciśnienia tętniczego, ale można zdefiniować czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowalności na tę chorobę. Do takich należą:
- nieprawidłowa dieta prowadząca do otyłości,
- brak aktywności fizycznej,
- przewlekły stres,
- nadużywanie alkoholu,
- palenie papierosów,
- podeszły wiek,
- uwarunkowania genetyczne.
Czy nadciśnieniu można zapobiec?
Podwyższony poziom ciśnienia we krwi może być niebezpieczny. Nieleczone nadciśnienie zwiększa ryzyko zawałów oraz udarów mózgu. Prowadzi też do zaburzeń pracy serca, choroby niedokrwiennej czy też niewydolności nerek. Poza tym znacząco obniża komfort codziennego życia. Takie objawy jak duszności, nerwowość, zawroty głowy, łomotanie serca, krwawienia z nosa lub uciążliwa bezsenność to tylko niektóre z dolegliwości, z jakimi na co dzień zmagają się osoby cierpiące na nadciśnienie. Czy da się im zapobiec? Okazuje się, że ryzyko zachorowania na tę chorobę cywilizacyjną można zmniejszyć, przeciwdziałając czynnikom, które prowadzą do jej rozwoju.
Profilaktyka nadciśnienia tętniczego opiera się na:
- dobrze zbilansowanej diecie, bazującej na ograniczeniu spożywania soli,
- utrzymywaniu prawidłowej masy ciała,
- aktywności fizycznej,
- ograniczaniu lub całkowitej rezygnacji z używek, w szczególności z palenia papierosów,
- unikaniu stresu.