Żylaki – przyczyny występowania i sposoby ich leczenia
Żylaki to podskórne zgrubienia i przebarwienia żył, które są widocznymi objawami problemów z układem krążenia. Ich pojawienie się na nogach, jest wyraźnym sygnałem świadczącym o niewydolności żylnej. I choć w początkowym stadium choroby żylaki zazwyczaj nie powodują dolegliwości bólowych, wraz ze stopniem jej zaawansowania, coraz dokuczliwiej dają się we znaki. Mogą wywoływać tępy lub piekący ból, uczucie ciężkości, a także prowadzić do obrzęków kończyn. Codzienny dyskomfort to jednak nie wszystko. Nieleczone żylaki w niektórych przypadkach mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia.
Co przyczynia się do powstawania żylaków?
Do najbardziej powszechnych przyczyn żylaków kończyn dolnych zalicza się uwarunkowania genetyczne. Duży odsetek chorych dziedziczy tendencję do ich wystąpienia np. po rodzicach. W większości są to kobiety, niemniej na tę przypadłość zapadają również mężczyźni. Poza tym istnieje grupa czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia niewydolności żylnej bez względu na obciążenia genetyczne. Do takich zalicza się m.in.:
- siedzący tryb życia,
- nadwagę lub otyłość,
- palenie papierosów,
- niezdrową, bogatą w tłuszcze dietę.
Do powstawania żylaków mogą przyczynić się także przebyte choroby, w tym szczególnie zakrzepica żylna. Ryzyko wystąpienia tej przypadłości rośnie też wraz z wiekiem lub przy zażywaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej.
Jakie są metody leczenia żylaków?
Żylaki to nawracająca choroba, którą trudno całkowicie wyleczyć. Dzięki współczesnej medycynie można jednak spowolnić jej rozwój oraz uwolnić się od dokuczliwych objawów. W tym celu stosuje się m.in. terapie farmakologiczne, bazujące na przyjmowaniu preparatów uszczelniających naczynia. Popularnością cieszą się też metody uciskowe. Polegają one na noszeniu specjalnych pończoch lub podkolanówek uciskowych, które stanowią niejako podpory dla żył powierzchniowych.
W przypadku, gdy wymienione metody nie przynoszą efektów, lekarz może zlecić zabieg chirurgiczny. Wśród takich wymienić można np.:
- skleroterapię – ostrzykiwanie żył specjalnym preparatem zamykającym światła naczyń,
- terapię laserową – zamykanie żylaków za pomocą światła laserowego,
- kriostripping – miejscowe zamrażanie tkanek, które prowadzi do martwicy niewydolnych żył,
- stripping – całościowe lub częściowe usunięcie niewydolnych żył,
- krosektomię – podwiązanie żyły odpiszczelowej.
Jesteś w grupie ryzyka? Nie bagatelizuj diagnostycznych badań żył. Umów się na USG Dopplera w naszym Centrum Medycznym w Kaliszu!