Rola badań endoskopowych w diagnostyce nowotworów przewodu pokarmowego
Jednym z najpopularniejszych badań diagnostycznych jest USG. Niestety, nie w każdym przypadku okazuje się skuteczne na tyle, by lekarz mógł dostrzec np. zachodzące w przewodzie pokarmowym zmiany nowotworowe. O wiele większą możliwość ich diagnozowania zapewnia endoskopia. O tym, na czym polega i jakie ma znaczenie w diagnostyce nowotworowej, piszemy w dzisiejszym artykule.
Czym są badania endoskopowe?
Badania endoskopowe polegają na umieszczeniu w ciele Pacjenta specjalnej sondy, za pomocą której można oświetlić jego wnętrze. W trakcie endoskopii lekarz nie tylko uzyskuje rzeczywisty obraz wewnętrznych struktur anatomicznych, ale także ma możliwość pobrania wycinków do badań histopatologicznych, a nawet przeprowadzenia prostych zabiegów. Dzięki nim już podczas badania może usunąć zmiany np. w postaci polipów, które uznaje się za stany przednowotworowe. W ten sposób zapobiega się rozwojowi choroby nowotworowej w przyszłości, a tym samym nierzadko ratuje życie Pacjenta.
Badania endoskopowe mają więc nieocenione znaczenie zarówno w profilaktyce nowotworowej, jak i diagnostyce. Powinny być zatem przeprowadzane profilaktycznie, szczególnie u osób z grupy ryzyka np. wynikającego z obciążenia genetycznego oraz u chorych, którzy zmagają się z dolegliwościami układu pokarmowego. W takich przypadkach wczesne wykrycie nowotworu za pomocą endoskopii zwiększa szansę dobrania odpowiedniej terapii, a co się z tym wiąże i całkowitego powrotu do zdrowia.
Endoskopia w Centrum Medycznym w Kaliszu
Wyróżnia się kilka rodzajów badań endoskopowych, niemniej w diagnostyce nowotworów przewodu pokarmowego wykorzystuje się gastroskopię oraz kolonoskopię. Gastroskopia dotyczy badania przełyku, żołądka i dwunastnicy, z kolei kolonoskopia obejmuje badania jelita grubego. Oba te badania można wykonać w naszym Centrum Medycznym w Kaliszu. Przeprowadzają je dr n. med. Radosław Lisiecki, lek. med. Dariusz Lewandowicz, lek. med. Karol Wesołowski oraz lek. Bartłomiej Domagalski.