Problem wrastającego paznokcia – czy da się go uniknąć?
Wrastający paznokieć to bolesna przypadłość, która niedostatecznie wyleczona, często nawraca. I choć najczęściej występuje u osób przed 30. rokiem życia, tak naprawdę może dotyczyć każdego. W wielu przypadkach wrastaniu paznokcia w skórę da się jednak zapobiec. Co w związku z tym warto robić? O tym przeczytasz w naszym dzisiejszym artykule.
Wrastający paznokieć – przyczyny
Problem wrastającego paznokcia nie pojawia się znikąd. Zazwyczaj jest on wynikiem złych nawyków i niedostatecznej higieny stóp. Za najczęstszy powód tej dolegliwości uznaje się nieodpowiednie obcinanie płytki paznokciowej. Prawdopodobieństwo wrastania paznokcia w skórę zwiększa się w razie nadawania mu niewłaściwego kształtu lub zbyt krótkiego skracania. Ryzyko wystąpienia tej przypadłości potęgują też zaniedbania higieniczne. Brud zgromadzony pod płytką paznokciową przyczynia się do namnażania bakterii, a w konsekwencji tego rozwoju wielu chorób i dolegliwości.
Inną przyczyną jest noszenie źle dobranego obuwia. Ciasne buty uciskają palce i paznokcie, prowadząc do nierównomiernego rozłożenia ciężaru na stopach. To z kolei nierzadko staje się przyczyną zniekształceń i deformacji płytki paznokciowej. Problem z wrastającym paznokciem może być również efektem urazów mechanicznych lub ćwiczeń sportowych obciążających palce i paznokcie. Warto wspomnieć, że z tą dolegliwością nierzadko mierzą się np. piłkarze i osoby uprawiające balet.
Jak radzić sobie z problemem wrastającego paznokcia?
Z problemem wrastającego paznokcia warto się zgłosić np. do chirurga. W Kaliszu wycinanie wrastających paznokci jest częścią oferty naszego Centrum Medycznego Boczna 1. Poza tym leczeniem tej dolegliwości zajmują się również podologowie, którzy stosują m.in. specjalne klamry ortonyksyjne. Zgodnie z twierdzeniem „lepiej zapobiegać, niż leczyć” warto jednak poznać kilka zasad, dzięki którym takiego problemu można uniknąć.
Jak zapobiegać wrastaniu paznokcia w skórę?
Aby uniknąć wrastania paznokcia w skórę, warto pamiętać o:
- codziennej higienie stóp i paznokci – bardzo ważne jest to, by każdego dnia dokładnie myć stopy i czyścić płytkę paznokciową,
- odpowiednim obcinaniu płytki – paznokcie należy obcinać „na prosto”, pod żadnym pozorem nie powinno się ich za to zaokrąglać,
- noszeniu dobrze dobranych butów – buty powinny mieć przede wszystkim właściwy rozmiar, ale warto też stawiać na modele, które nie mają mocno zwężanych czubków,
- unikaniu butów na obcasie – dla zdrowia i komfortu warto ograniczyć noszenie szpilek, które oprócz tego, że powodują ucisk paznokci, dodatkowo obciążają palce.
Co ciekawe, w ramach profilaktyki dobrze też zadbać o właściwą dietę wzmacniającą paznokcie. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć produktów bogatych m.in. w cynk, krzem, żelazo, magnez oraz witaminy z grupy B.