Kiedy warto odwiedzić poradnię genetyczną?
Kształtują naszą osobowość, decydują o wyglądzie, a nawet warunkują prawdopodobieństwo wystąpienia określonych chorób. W genach, bo to o nich mowa, zapisana jest cała nasza historia. Dzięki temu badania materiału genetycznego pozwalają diagnozować m.in. problemy związane z wadami wrodzonymi i chorobami genetycznymi. W Kaliszu poradnictwo genetyczne oraz diagnostykę wad o tym podłożu oferuje poradnia genetyczna w naszym Centrum Medycznym, którą prowadzi dr n. med. Paweł Szyld. Kiedy warto udać się na konsultacje do tego specjalisty?
Wizyta w poradni genetycznej – wskazania
Poradnię genetyczną w Kaliszu powinny odwiedzić osoby, które chcą sprawdzić, czy w ich materiale genetycznym nie występują zmiany, mogące przyczynić się do rozwoju, u nich samych lub u ich dzieci, wad genetycznych lub chorób takich jak np. nowotwory. Poradnictwo genetyczne szczególnie skierowane jest do tych, u których:
- w historii rodzinnej wystąpiły przypadki niepełnosprawności intelektualnej, wad wrodzonych lub chorób genetycznych,
- wśród bliskich pojawiły się przypadki zachorowania na nowotwory złośliwe,
- pojawiły się problemy z zajściem w ciążę oraz utrzymaniem rozrodu.
Kto powinien udać się do specjalisty genetyki klinicznej?
Wizyta u specjalisty genetyki klinicznej wskazana jest osobom, które planują potomstwo i chcą wiedzieć, jakie jest ryzyko urodzenia dziecka z niepełnosprawnością bądź też posiadają już dziecko cierpiące na chorobę genetyczną i pragną ocenić ryzyko urodzenia kolejnych dzieci z wadami genetycznymi. Z konsultacji w poradni genetycznej mogą też skorzystać kobiety ciężarne, które w okresie ciąży przyjmują leki, zwiększające ryzyko wystąpienia mutacji genetycznych u ich nienarodzonych dzieci.
Poza tym jednak z poradnictwa genetycznego powinny skorzystać wszystkie osoby, które planują długie życie. Co to dokładnie znaczy? Mowa o tych, którzy chcą określić prawdopodobieństwo wystąpienia chorób uwarunkowanych genetycznie i w związku z tym postawić np. na wczesną diagnostykę onkologiczną, dającą szanse na całkowite wyleczenie nowotworu w początkowej fazie rozwoju.