Jakie znaczenie ma badanie zmian skórnych?
Znamiona i pieprzyki ma każdy człowiek. Pojawiają się w różnych miejscach na ciele i często różnią się między sobą kształtem oraz barwą. Zazwyczaj nie przywiązuje się do nich większej uwagi, aż do czasu, gdy nie zmienią wyglądu. Czy takie myślenie jest jednak słuszne? Nie do końca. Niezmienny wygląd pieprzyka jedynie w teorii nie daje powodów do obaw. W praktyce jednak warto zyskać pewność, że znamię rzeczywiście nie jest groźne. W tym celu należy udać się do dermatologa na badanie dermatoskopowe. Dlaczego trzeba regularnie je wykonywać? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Dlaczego nie warto lekceważyć zmian skórnych?
Większość znamion barwnikowych na skórze nie jest groźna. To fakt. Niestety, wśród nich mogą się znaleźć takie, z których może rozwinąć się czerniak, czyli złośliwy nowotwór skóry. Czerniak rozwija się stosunkowo szybko, ale w pierwszym stadium rozwoju niekiedy nie daje żadnych zauważalnych gołym okiem objawów. Warto jednak pamiętać, że jest on w pełni uleczalny tylko wtedy, gdy zostanie wcześnie wykryty. Wczesną diagnozę czerniaka umożliwiają właśnie badania dermatoskopowe. Kiedy się na nie zapisać? Znamiona warto badać regularnie, przynajmniej raz w roku. Wyjątkiem są osoby z grupy ryzyka, które badanie dermatoskopowe powinny wykonywać częściej, raz na pół roku lub raz na kwartał, w zależności od zaleceń lekarza.
Do osób z grupy ryzyka można zaliczyć np. tych, u których w rodzinie wystąpił taki nowotwór lub też sami wcześniej mieli z nim do czynienia. Za czynniki ryzyka uznaje się też jasną karnację lub częste opalanie się. Niezwłocznie na wizytę u dermatologa np. w naszym Centrum Medycznym Boczna 1 w Kaliszu powinni się też umówić ci, którzy zauważyli nową zmianę o niesymetrycznym kształcie lub dostrzegli niepokojące zmiany w obrębie istniejącego od dawna pieprzyka. Do takich zaliczyć można:
- zmianę jego kształtu,
- zmianę barwy,
- zaczerwienienie wokół znamienia,
- świąd,
- ból,
- krwawienie.