Jakie badania powinno się profilaktycznie wykonywać raz w roku?
Badania profilaktyczne mogą uratować życie. To fakt, o którym powinien pamiętać każdy. Ich regularne wykonywanie pozwala na bieżąco monitorować stan zdrowia. Rozpoznanie chorób, takich jak np. nadciśnienie czy tarczyca pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia, zanim uciążliwe objawy zdominują życiem Pacjentów. Badania kontrolne dają też możliwość wczesnego wykrycia nowotworów, co daje szansę całkowitego wyleczenia. Jakie badania profilaktyczne należy uwzględnić w swoim rocznym kalendarzu? Przedstawiamy listę tych, które powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku.
Jakie badania kontrolne warto wykonywać każdego roku?
Wśród badań, które powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku, należy wymienić:
- morfologię krwi
Morfologia to proste badanie, które polega na pobraniu nieznacznej ilości krwi do analizy. Na podstawie jej składu oraz liczebności czerwonych i białych krwinek można rozpoznać wiele zmian w organizmie, w tym m.in. toczący się stan zapalny oraz anemię. Oprócz ogólnej kondycji organizmu morfologia pozwala też zweryfikować niedobory witamin i składników mineralnych. Interpretacja otrzymanych wyników może być również podstawą do zlecenia dalszych, szczegółowych badań diagnostycznych.
- pomiar glukozy
Pomiar stężenia glukozy we krwi ma kluczowe znaczenie w profilaktyce i rozpoznawaniu cukrzycy. Badanie to przynajmniej raz w roku powinny wykonywać osoby z grupy ryzyka, w tym m.in. osoby otyłe lub genetycznie obciążone ryzykiem zachorowania na tę chorobę.
- lipidogram
Badanie profilu lipidowego również wykonuje się na podstawie analizy próbki krwi. Jego celem jest weryfikacja poziomu stężenia cholesterolu we krwi. Odstępstwa od norm zarówno w poziomach frakcji HDL, jak i LDL mogą wskazywać np. na ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.
- pomiar poziomu TSH
Pomiar poziomu TSH można wykonać w trakcie rutynowego badania krwi. Jest to badanie tarczycy, które pozwala zdiagnozować jej niedoczynność lub nadczynność. Warto przy tym pamiętać, że problemy z tarczycą często nie wywołują szczególnych objawów, ale mogą istotnie utrudniać codzienne funkcjonowanie.
- badanie moczu
Analizę moczu pod względem barwy, pH, przejrzystości oraz obecności np. bakterii lub białka również zalicza się do grupy badań podstawowych. Jej wykonanie przede wszystkim pozwala wykryć choroby nerek i układu moczowego.
- cytologia u kobiet
Ponadto kobiety każdego roku powinny też mieć wykonaną cytologię. Po 30. roku życia corocznie powinny też profilaktyczne badać piersi.
- badanie prostaty u mężczyzn
Mężczyźni w ramach badań kontrolnych, zwłaszcza po 40-45. roku życia do swojego kalendarza powinni wpisać badanie PSA, którego celem jest wczesne zdiagnozowanie raka prostaty.