Jak rozpoznać nadczynność tarczycy?
Nadczynność tarczycy świadczy o zaburzeniach hormonalnych powodowanych przez zbyt dużą produkcję hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Niełatwo ją zdiagnozować. To podstępna choroba, która prowadzi do zaburzeń na różnych płaszczyznach, a jej objawy często bywają niejednoznaczne. Istnieje jednak grupa symptomów, które mogą wskazywać na taki problem. Z tego powodu warto je wziąć pod lupę i przede wszystkim nie wolno ich lekceważyć.
Najpopularniejsze objawy nadczynności tarczycy
Wśród głównych objawów, które mogą wskazywać na nadczynność tarczycy, wymienia się:
- wzmożoną potliwość,
- chroniczne uczucie zmęczenia i osłabienie mięśni,
- drżenie rąk,
- kołatanie serca i duszności,
- utratę wagi, często pomimo wzmożonego apetytu,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego i niepłodność,
- wypadanie włosów,
- rozdrażnienie i ciągły niepokój.
Nadczynność tarczycy często sugerują też widoczne problemy z oczami. Zaliczyć do nich można wytrzeszcz oczu, problemy z podwójnym widzeniem oraz obrzęki i zaczerwienienia powiek lub spojówek.
Jak diagnozuje się nadczynność tarczycy?
Nadczynność tarczycy rozpoznaje się na podstawie hormonalnych badań laboratoryjnych. Wstępnie zaburzenia da się zdiagnozować po wyraźnie obniżonym poziomie stężenia TSH we krwi. Wynik nieosiągający normy jest podstawą do skierowania Pacjenta na badania rozszerzone. Pełną diagnozę daje wówczas pomiar stężenia wolnych hormonów tarczycy (FT4 lub FT3). Ich podniesiony wynik jest podstawą do rozpoznania nadczynności. Poza tym w diagnostyce nadczynności tarczycy wykorzystuje się też badania obrazowe USG. W celu dobrania skutecznej metody leczenia lekarz może zlecić również biopsję lub scyntygrafię tarczycy.
Takie metody diagnozowania nadczynności tarczycy wraz z indywidualnym doborem terapii leczniczych zapewnia nasza poradnia endokrynologiczna w Kaliszu. W Centrum Medycznym prowadzi ją endokrynolog Anna Czajczyńska.